Vyberte stranu

V dôsledku dnešnej uponáhľanej doby a sedavému spôsobu života vyhľadávajú ľudia jogu čím ďalej, tým viac. Cvičiť prichádzajú mladí, ľudia v strednom veku aj seniori. Ženy aj muži. V čom je joga iná? Čo je tou esenciou, ktorá nás vracia späť k zdravému a šťastnému životu?

1. Celkové fyzické uvoľnenie – relax pre naše myšlienky

Dôvodov prečo začať cvičiť jogu je viacero. Jedným z nich je celkové fyzické uvoľnenie, s čím ruka v ruke prichádza aj relaxácia mysle. Stíšenie myšlienok a krátke zastavenie sa, prináša vnútorné upokojenie a príjemné pocity, no najmä uvoľnenie vnútorného tlaku a stresu. 

Postupne sa nám vracia životná energia, vitalita, chuť do života a dobrá nálada. Vytráca sa roztržitosť, nahrádza ju lepšia koncentrácia a vnímanie potrieb svojho tela. 

V rámci pomalšej jogy sú obľúbené lekcie Relax jogy a Jogy pre zdravý chrbát, ktorých súčasťou je príjemné pozvoľné naladenie sa na seba, na svoje vnútro, na aktuálne pocity v prítomnom okamihu.

2. Joga prináša lepšiu ohybnosť a spevnenie tela

V druhom prípade ide o budovanie flexibility a sily, čo nám zabezpečí lepšiu ohybnosť a uvoľnenie skrátených svalov. Pravidelným posilňovaním pohybového aparátu začneme cítiť pevnejšie bruško, paže, ramená či nohy. Zrazu aj obyčajné držanie tela vyzerá inak, telo sa formuje, čo nám prináša nielen estetický zážitok, ale hlavne zdravotný.

Vďaka pevnému brušku a správnemu zapájaniu bránice spevňujeme chrbticu, ktorá je stromom nášho života. A ten potrebuje ustáť všetky búrky. Pre budovanie flexibility a uvoľnenia je vhodná Jin joga, pre budovanie výdrže a sily napríklad Power joga.

Joga esencia života

3. Pocity harmónie a šťastia

Mnohí ľudia si prídu na jogu oddýchnuť – mentálne. Vypínajú myseľ najviac ako dokážu, prepájajú pohyb s dychom, koncentrujú sa len na konkrétne cvičenie v prítomnom okamihu. V úvode lekcie telo uvoľňujeme, v dynamickej fáze posilňujeme a na záver je opäť priestor na úplné vypnutie tela a mysle. Nielen, že sa nám fyzickou aktivitou uvoľňuje hormón šťastia, ale počas celej lekcie meditujeme v pohybe.

4. Komunita, ktorá ľudí baví

Spolupatričnosť, empatia a aj dobrosrdečnosť spája ľudí na jogových lekciách. Ľudia sú úprimní a otvorení. A nielen tam, túto pozitívnu energii je cítiť aj na rôznych jogových workshopoch a wellness pobytoch. Veľa smiechu, ktorý lieči, veľa zdravého pohybu, spokojnosť a vďačnosť za to, čo všetko v živote máme – aj to nás učí joga. 

5. Lepší spánok, aj to dokáže joga

Dýchacie techniky – Pranayama upokojujú nervový systém, stimulujú činnosť mozgu, vnútorných orgánov aj endokrinný systém. Prinášajú nášmu telu množstvo benefitov, okrem iného aj lepší spánok. Medzi najznámejšie dychové techniky, s ktorými sa môžete na lekciách jogy stretnúť sú:

  • Plný jogový dych – vedomé dýchanie, spája tri typy dýchania do jedného plného. Podporuje látkovú výmenu v tele, krvný obeh, znižuje stres, zlepšuje koncentráciu a stišuje myseľ.
  • Nadishodana – harmonizujúce striedavé dýchanie nosom. Prirodzene očisťuje a omladzuje telo, stimuluje lymfatický systém, pomáha harmonizovať obe hemisféry, odbúrava stres.
  • Brahmari pranayama – bzučiaci čmeliak, vyslovovanie písmenka M nahlas vyvoláva vibrácie v hrudi, v hlave, dochádza k uvoľneniu a relaxu pre mozog. Stimuluje lymfatický systém uvoľňuje napätie a stres a je vhodná najmä pri problémoch s nespavosťou a hormonálnou nerovnováhou.

Ak vás článok oslovil, nájdite si jogové štúdio vo vašom okolí a začnite objavovať svoje telo už dnes. Nájdite pokoj mysle. Namasté.