Vyberte stranu

Na prvú lekciu jogy ma zavolala kamarátka. Išli sme do pezinského parku vyskúšať jogu pre začiatočníkov v príjemnom upokojujúcom prostredí, kde nás obklopovala zeleň a sledovali nás pávy.:-) Priznávam, že môj temperament joge nezodpovedá, teda aspoň som si to myslela. Stereotypne som vnímala som cvičenie jogy ako príliš pomalé. 

Deň, keď som šla na prvú jogu, bol jedným z dní, počas ktorých som sa snažila dostať späť do formy a do normálneho života po ťažkej chorobe. Trápila ma chronická únava, oslabené svaly, vykrivená chrbtica ako následok dlhých týždňov strávených v nemocnici. 

Prvá lekcia

Na prvej lekcii som zistila, že mi v tejto fáze mojej rekonvalescencie joga absolútne vyhovuje. Prečo? Lebo v joge cvičím taký rozsah pohybu aký vládzem a nejdem cez bolesť.

V joge nedosahujem výkon a neprekonávam svoje limity. V joge nevyhrávam v súťaži.  V joge uvoľňujem, posilňujem, ale hlavne sa sústredím na seba. 

Priznávam, že počas prvých lekcií jogy som nevládala dlho sedieť s prekríženými nohami a v pozíciách ako mačka a pes tvárou dole ma strašne boleli ruky. Nuž mala som ich veľmi slabé. O mojej doske /planku/ radšej pomlčím a pochopiť ako cvičiť správne Pozdrav slnku mi trvalo asi tak dva roky.  Ale každá inštruktorka jogy, ktorá precvičovala, ku mne prišla a citlivo mi vysvetlila ako správne mám ísť do danej ásany /jogovej pozície/. Keď som nevládala cvičiť, a v mojich jogových začiatkoch sa to stávalo často, tak som si jednoducho dala pauzu a šla do obľúbenej pozície dieťaťa. 

Silnejšie ruky – lepší balans

Vďaka joge mi postupne zosilneli ruky a nohy. Zlepšila som si balans, aj keď ešte stále je čo zlepšovať. Uvoľnili sa mi svaly na chrbte. Po rokoch cvičenia jogy sa dokážem predkloniť a dotknúť sa rukami zeme v predklone, čo je pre mňa neuveriteľný pokrok. Naučila som sa dýchať do brucha, do medzirebrového priestoru až pod kľúčne kosti. Veď práca s dychom hrá v joge kľúčovú úlohu. Ja som vedomý hlboký jogový dych niekoľkokrát vedome použila v stresových nepríjemných situáciách, keď som sa potrebovala upokojiť. Napríklad naposledy pri vyšetrení uší na ORL. Asi si viete predstaviť ako môže byť toto vyšetrenie nepríjemné. 😊

Pokoj a meditácia

To najdôležitejšie čo mi joga do života priniesla je pokoj a meditácia. Ležať v relaxačnej pozícii, ktorú poznáme ako savasana, a uvedomovať si spojenie s vlastným telom a nemyslieť na nič, je výnimočný pocit. Počas jogy netriedim svoje myšlienky, nerozmýšľam nad povinnosťami, úspechmi či chybami, ktoré ma v ten deň stretli. Iba cvičím a sústredím sa na každú pozíciu a vlastný dych. Ponáram sa do seba a nachádzam pokoj a súlad tela aj duše

A v čom mi cvičenie jogy pomáha?