Každý z nás sa niekam ponáhľa, povinnosti doma či v práci nám mnohokrát berú doslova dych. Prichádzajú stresové situácie v rannej špičke či pri náročnom šéfovi. Niekedy si až na konci dňa uvedomíme, že sme dnes vlastne nič poriadne nezjedli, len
bežíme v miernom pokluse od rána do večera. Priatelia, je čas spomaliť a zhlboka sa nadýchnuť skôr, ako nás naše múdre telo zastaví samo.
Ako na to? Pomôže vedomé dýchanie
Výborným pomocníkom na odstránenie stresu a napätia je vedomé dýchanie. Skúste sa na chvíľu zastaviť, vnímať prítomný okamih tu a teraz a zhlboka sa pomaly nadýchnite. Vydýchnuť na začiatku môžete aj ústami, čím uvoľníte tlak v tele. Pokúste sa dýchať tak, aby bol nádych aj výdych rovnako dlhý. Predstavte si, že sa nadychujte a vydychujete cez slamku, ale nádych aj výdych realizujte nosom, nie cez ústa. Zopakujte 5-10 krát, dýchajte pomaly, aby sa vám netočila hlava. Nikam sa neponáhľajte.
Keď sa dokážete sústrediť na vedomé dýchanie, uchopiť prítomný okamih, môžete ho realizovať kedykoľvek a kdekoľvek potrebujete – či už čakáte na zastávke MHD, sedíte v električke, v rannej zápche či pri rozčuľovaní sa na neporiadnych členov domácnosti. Vedomé dýchanie uvoľní nervozitu a stres a vy zrazu dokážete reagovať oveľa pokojnejšie a časom aj s chladnou hlavou. Lebo emócie nás dokážu zásadne ovplyvňovať, či už v pozitívnom alebo v negatívnom zmysle.
Ako pomáha PLNÝ JOGOVÝ DYCH?
Plný jogový dych je jednou zo základných dýchacích techník v joge. Využívame pri ňom plnú kapacitu pľúc, aktivujeme bránicu, vnútrobrušný tlak masíruje naše orgány v brušnej dutine, zapájame svaly panvového dna. Sústredením sa na dýchanie nedávame priestor myšlienkam, naše telo aj myseľ relaxuje.
Pri plnom jogovom dychu ide o spojenie 3 druhov dýchania:
- brušného (abdominálneho) – prijímame až 60% vdychovaného vzduchu
- hrudného – prijímame 30% vdychovaného vzduchu
- podkľúčneho (klavikulárneho) – prijímame len 10% vdychovaného vzduchu
Dýchanie praktizujeme v 4 fázach:
– nádych – zádrž (zadrž dych) – výdych – zádrž (zadrž dych)
Začíname nádychom do bruška, hrudníka až pod kľúčne kosti. Krátke zadržanie dychu a výdych od kľúčnych kostí, hrudníka do bruška, zadržanie dychu. Dych je prehĺbený, vedomý. Pri pravidelnom praktizovaní začíname postupne pociťovať príval novej energie, telo sa uvoľňuje, stišuje, harmonizuje.
Praktickú ukážku nájdete v sekcii Videá.