Vyberte stranu

Učiteľ jogy s veľkým srdcom, dobre naladený a charizmatický Fredy Ayisi (55) patrí medzi priekopníkov jogy, bojových umení a moderného tanca na Slovensku. Je dvojnásobným majstrom Európy, päťnásobným majstrom sveta a sedemnásobným majstrom Slovenska v karate. Dvakrát vyhral aj majstrovstvá Československa v break dance. Motivuje ľudí žiť zdravo, organizuje akreditované kurzy pre budúcich lektorov jogy, rôzne workshopy aj pobyty na Slovensku či v zahraničí. Momentálne vedie pravidelné lekcie jogy, karate, tai-či a čchi kung v Dome kultúry Cultus v Ružinove.

V detstve si trénoval karate, neskôr si tancoval a mal si aj vlastnú tanečnú skupinu. Aká bola tvoja cesta k joge?

Prvýkrát som sa s jogou stretol v mojich 12 rokoch, keď mi žena môjho trénera karate predstavila uvoľňovacie cviky a dýchacie techniky z jogy. Postupne som sa naučil pracovať s dychom a ešte lepšie ovládať svoje telo. Základom bol plný jogový dych Dirga Pranayama a Kapalbhati a veľa som získal aj jogovou relaxáciou Joga nidra. Táto relaxácia považovaná aj za jogový spánok pomáha človeku oddeliť mentálny svet od toho fyzického. Už v tom období som začal s praxou Rišikéšskej
zostavy a Pozdravom Slnku. 

Čo ťa ovplyvnilo a odkiaľ si čerpal ďalej vedomosti o filozofii jogy? V tom období neboli jogové pobyty ako dnes a nemali sme ani možnosti vycestovať či vzdelávať sa v zahraničí.

Ako chlapec som čítal a veľmi si obľúbil jednu knihu o budhizme a o živote Pána Budhu. Dostala sa mi do rúk aj zaujímavá knihu o joge od Andrého Van Lysebetha. Magický moment, ktorý vnímam dodnes, sa stal v mojich 15 rokoch. Vycestovali
sme  na devízový prísľub k známym do Rakúska a tam som náhodou stretol na ulici mníchov v oranžovom rúchu. Spievali, hrali na hudobné nástroje a rozdávali jedlo, ktoré bolo vegetariánske a veľmi chutné. Vtedy jeden z nich ku mne pristúpil, spýtal sa ma, odkiaľ sme. Objal ma, čo ma celkom prekvapilo, a venoval mi knihu v českom jazyku s názvom Šrí Íšópanišad. Je to jedno z védskych diel. Zaujal ma obal, na ktorom bol vyobrazený Šrí Višnu. Táto kniha mi odpovedala na mnohé moje detské otázky o živote a smrti, o duši, našich činoch a karme.

Tento moment sa mi vryl hlboko do srdca a ovplyvnil moju životnú cestu. Následne som si začal zisťovať všetky možné informácie o joge. Postupne som spoznával ľudí, ktorí sa tiež zaujímali o duchovnú cestu, a zbieral som o nej rôzne materiály.

Joge sa aktívne venuješ dodnes. Organizuješ kurzy, pobyty, workshopy, festival jogy. Ľudia ťa nasledujú a vnímajú ako spokojného a vyrovnaného človeka. Ako si zvykneš dobíjať baterky?

Učím sa oddeľovať vonkajší svet od vnútorného. Z vonkajšieho si beriem to najlepšie, čo mi prichádza. Vo vnútornom svete mám silnú nádej a vieru, takú moju túžbu všetko zvládnuť. Za posledné dva roky sa udialo veľa zmien, prichádzali rôzne strachy a obavy, bezmocnosť. Vždy sa vraciam k svojej podstate, k tomu, čo ma baví, teší, a to ma nabíja dobrou náladou a chuťou pokračovať v aktivitách. Práve ľudia, s ktorými sa stretávam na lekciách jogy, karate, čchi kungu, mi dávajú spätnú väzbu, že má zmysel, čo robím, a to ma teší a nabíja.

Cítiť z teba pohodu, veľkú vnútornú vieru a silu v život. Ako sa vyrovnávaš so situáciami, ktoré nedokážeš ovplyvniť?

V našom živote sa stretávame aj so situáciami, ktoré by sme nikdy neočakávali. Nevieme, ako na ne reagovať, čo presne máme v danej situácii robiť. Veľa som o tom premýšľal, hľadal som vysvetlenia na otázky, prečo prichádzajú choroby a vojny. Ľudia zomierajú a my s tým nevieme nič urobiť. Niekedy sa to deje, zlo sa nedá oddialiť. Prijímam to tak, že všetko sa môže zmeniť v zlomku sekundy. Dnes sa mám super a zajtra to môže byť úplne inak. Aj preto treba žiť pre prítomný moment a tešiť sa zo života.

Covid nás veľa naučil – mali sme obrovský strach o svoje zdravie, budúcnosť, všetko sme čistili, dezinfikovali, báli sme sa nadýchnuť. S odstupom časom máme nadhľad. Vidíme, že môžeme znova cestovať a život sa vracia do normálu. Takže spájam sa so svojím srdcom a vo svojom hlbokom vnútri si budujem centrum života a nádeje. Odtiaľ čerpám vnútornú silu, aby som mohol pokračovať v tom, čo ma napĺňa, aj napriek tomu, že som niekedy smutný. Na jednej strane mám realistický pohľad na vonkajší svet a jeho dianie, na strane druhej viem, že veci sa dejú a nedokážem ich ovplyvniť. Záleží na nás, ako sa k nim postavíme.

K zvládaniu aj náročnejších situácií v živote je dôležité byť fyzicky aj mentálne v pohode. Máš nejaký pravidelný, možno denný rituál, ako sa o seba starať? 

Pravidelný pohyb, ale aj dodržiavanie dostatočného pitného režimu v podobe čistej vody, samozrejme :). Na moju telesnú váhu prijímam takmer tri litre vody denne. Väčšiu časť, takmer 1,5 litra vypijem doobeda. Zvykol som si a veľmi obľúbil Royal water. Keďže si tekutiny strážim a dlhodobo to dodržiavam, môžem povedať, že naozaj cítim príval energie.

Takým mojím ranným denným rituálom je čistenie jazyka dentálnou škrabkou a preplachovanie nosových dutín. Som vegetarián, takže nekonzumujem mäso, ale dbám na dostatok zeleniny a bielkovín. Robím veci, ktoré mám rád, cvičím aj meditujem, starám sa o zvieratká v mojom dome a energiu čerpám najmä z prírody. 

Joga je hlboký prameň múdrosti. Mnohí si ju spájajú len s fyzickým cvičením, no jej filozofia je oveľa hlbšia. Fredy, čo by si odporučil ľuďom, ktorí hľadajú harmóniu a stratenú rovnováhu v živote?

Okrem pravidelnej praxe na fyzickej úrovni odporúčam naučiť sa hlboký jogínsky dych Dirga Pranayama a nájsť si denne aspoň päť minút pre seba. Vyskúšať sadnúť si do tureckého sedu s rovným chrbtom a odpojiť sa od vonkajšieho sveta. Venovať pozornosť sebe a svojmu vnútru. Vnímať, ako sa cítim, aký je môj vnútorný aj vonkajší stav. Na začiatku býva ťažké zostať sedieť bez pohybu, lebo zrazu človeka všetko svrbí a ťahá. A tu je ten moment uvoľniť svoje telo aj myšlienky a venovať všetku pozornosť dychu. Vnímať tlkot srdca a uvedomiť si, že cez naše pľúca okysličujeme celé naše telo.

Ďalším skvelým spôsobom je striedavé dychové cvičenie Nadhi sodana, ktoré harmonizuje náš centrálny nervový systém, upokojuje myseľ a pripravuje telo na fyzické cvičenie. Je vhodné pustiť si príjemnú relaxačnú hudbu alebo použiť vonné tyčinky či prírodné oleje. Najlepším stimulantom na relaxáciu je zvuk prírody.

Čo by si odporučil ľuďom, ktorí začínajú s jogou?

Začať postupne, nájsť si lektora a hodinu jogy, ktorá im vyhovuje. Niekto má rád dynamickú, iný zase relaxačnú. Zaradiť lekciu jogy aspoň dva-trikrát týždenne a skúsiť spojiť sa so sebou. Naučiť sa byť pozorovateľom seba samého, robiť jogu s radostnou mysľou. Keď je človek dlhodobo smutný alebo sklamaný, z toho pramenia  všetky choroby. Takže nájsť si čas pre seba, zdravšie sa stravovať, dodržiavať pitný režim a hľadať v živote okamihy, keď sme šťastní, a tie pestovať.

Kde ťa nájdu ľudia, ktorí majú chuť si s tebou zacvičiť?

Pozývam všetkých ľudí, ktorí majú chuť sa hýbať, do Domu kultúry Cultus v Ružinove. Cvičíme jogu každý pondelok, stredu a nedeľu o 18:00, čchi kung a tai-či cvičíme v piatok o 17:00. Viac info nájdete na mojom FB Fredy Ayisi a IG Ayisi Yoga Center. Teším sa na vás!

Fredy Ayisi a jeho 3 RADY, ako mať zdravé telo a pokojnú myseľ:

Naučte sa sedieť aspoň päť minút denne v tichu, vnímajte svoje pocity a
snažte sa odpojiť od vonkajšieho diania.

Naučte sa plný jogový dych Dirga Pranayama – praktizujte aj počas jogy

Dodržiavajte pitný režim, jedzte zdravé vegetariánske jedlo a dostatočne oddychujte.